Nors oro kondicionieriai yra gana efektyvūs (turi tiesioginės įtakos fizinei žmogaus būklei) bei funkcionalūs (atlieka daugiau funkcijų nei vien patalpų vėdinimas), tačiau jų veikimo principas nėra labai sudėtingas. Vykstant šaldymo procesui, oro kondicionieriai atvesina patalpose esantį karštą kompresoriaus esancio lauke pagalba. . Atliekant šildymo funkciją procesas vyksta analogiškai – patalpose esantis šaltas oras susildomas . Yra kondicionieriai su sviezio oro tiekimu.
Vis dėlto pagrindinė ir dažniausiai naudojama oro kondicionierių funkcija yra vėsinimas, todėl jai vertėtų skirti kiek daugiau dėmesio. Šaldymo proceso metu svarbiausias elementas yra šaltnešis (dažnai vadinamas freonu). Jis cirkuliuoja tarp vidinio ir isoriniu bloku vamzdynuose. Dėl tokio šaltnešio poveikio į patalpą patekęs ora jau būna gerokai vėsesnis nei prieš tai.

Į ką reikėtų atsižvelgti, renkantis oro kondicionierių?

Nusprendus įsigyti ar atsinaujinti oro kondicionierių, pirmiausia, be abejonės, reikėtų tinamai įvertinti jo galingumą ir patalpų, kuriose bus montuojamas, plotą. Taip pat reikėtų apgalvoti ir oro kondicionieriaus paskirti. Ar rengiatės jį naudoti tik šaldyti patalpas ar ir šildyti? Kiek tose patalpose paprastai būna žmonių? Ar pro langus patenka daug saulės šilumos? Galbūt stipriai įkaista pastato stogas ar sienos bei kt. Tik pasirinkus optimalų variantą bus juntami visi oro kondicionieriaus privalumai ir maksimalus komfortas.

Oro kondicionieriai gali būti kelių rūšių, tačiau visų jų veikimo principas yra toks pats, o skiriasi jie tik pagal tvirtinimo būdą. Dažniausiai pasitaikantys oro kondicionieriai būna tvirtinami: ortakiuose (tai vadinamieji ortakiniai arba kanaliniai kondicionieriai), lubose (pajėgūs kasetiniai oro kondicionieriai, kuriuos dažniausiai renkamasi montuoti biuruose ar panašiose patalpose), prie lubų (vadinami lubiniais kondicionieriais) ir sieniniai (pastarieji tvirtinami prie sienos). Taip pat oro kondicionieriai gali būti ir netvirtinami, o pastatomi, mobilūs. Šis pasirinkimas suteikia galimybę prireikus keisti oro kondicionieriaus buvimo vietą.